Преживяно
Какво научаваме в единия и единствен живот, който ни е даден? Какво запаметяваме освен малки сцени или образи на хора, а най-често нищо, само приятно или неприятно чувство, без съдържание, без спомен за време. Животът ни минава като сън. Опитах се да се докосна до света в неговата пъстрота и уникалност, събирах и описвах с труд факти и впечатления години наред. Нямах друг начин да изчерпя една тема, освен да я изживея, пишейки. Което означаваше, че се потапях в нея доста преди да си изясня какво искам да кажа за дадено събитие или личност и да я опозная от близо доколкото мога. Тогава думите заемаха точното място в текстовете. А преживяванията ми останаха съхранени като памет на времето.
След като затворих и последната страница на ръкописа на прадядото на София Черкелова д-р Иван Димитров Строгов в мен остана мисълта: и преди 100 години сме имали дух и искрена вяра за България! И тогава е имало хора, които са се питали: ” Защо стана така? Защо мислехме едно, а се случваше друго? Защо се разминахме с мечтите си?” Повече…
Вашингтон в сянката на мечтите
Може да откриваш и да се наслаждаваш на Вашингтон, да изпадаш във възторг от всичко преживяно. Но винаги оставяш частица от себе си там като сянка, за която да мечтаеш. Повече…
Братислава – пространства от тишина
В Братислава времето спира, за да ти стори път между високите офис сгради, издигнати със смислена дързост, край спокойните улични ъгли, където завива червеният трамвай, който пристига съвсем близо да градския мол „Central“. Повече…
Банкси – колекционер на времето
Да, убедих се, че Банкси е гений и вандал, че в личността му са застъпени еднакво силно и успешно две противоположни истини. Едната, заради която той държи на своята анонимност, защото уличните графити са незаконни, приемат се за вандалщина, и другата – с внимателно поддържана творческа самоличност, с която неговите идеи се отразяват в социалните медии, в успешен авторски филм („Изходът е през магазина за сувенири“), в книги и арт инсталации в паркове, училища и стоки в магазини, плакати, стикери, в изложби и в много други разностранни изяви, в най-различни места по света. Само гений може да сътворява такова разнообразие от произведения, което го издига не само в изкуството, но и в търговския бизнес. Повече…
Да срещнеш приятел във Виена
Щефансплац е най-подходящото място за среща с приятел, когото от доста години не си виждал на живо и отблизо. Наоколо гъмжи от най-различни хора и всякакви туристически групи. Блъскайки се в тях, си спестяваш неудобството да се взираш във всеки, за да търсиш изплъзващия се спомен от детството и да откриеш познатото лице…Повече…
Лисабон – буден в съня си
Когато пристигнах в Лисабон, тази „издатина“ в края на Западна Европа, кацнала право в скута на Атлантика, слънцето вече залязваше, небето синееше с подгонените от вятъра облаци. Видях високите градски хълмове, велики градежи, които стръмните склонове крепят и възвеличават, разломи от скупчени всякак сгради, които светлината извезва със сенки и пожари. Най-отгоре, долепени един до друг, куп от червени покриви – един необятен простор, над който красиво се отразяват отблясъците на залеза.
Вървях между къщите по стръмните улици, настлани с дребен каменен паваж, който ежедневно се поправя и лъска с машина. От високите етажи, от мансардите и железните балкони се развяваше неизменното пране, простряно на слънцето сред цветя и саксии. Лъхаше ми на нещо свежо, приятно и много домашно, а бързо сменящите се картини от градския декор ми напомняха за протичащ пред очите ми филм. Повече…
Истанбул и времето
Колкото пъти се озовавам в Истанбул, опознавайки го все повече като история и митология, за мен този космополитен град си остава една загадка. Не го казвам нито в добрия, нито в лошия смисъл на думата, а заради всичките му контрасти, взети накуп. Най-напред летях сред модерни, издигнати на високо архитектурни силуети, покрай магистралата от летището към хотела в Каракьой. Навлизайки обаче в по-тесните улици, трафикът ужасно се задръстваше, сградите не бяха вече толкова високи, защото ислямът не позволява подобна горделивост, всичко наоколо бързо се променяше, усещах как миналото и настоящето са се слели, изведнъж попаднах в друг свят с ориенталска колоритност и своеобразие.
Различен беше духът на мястото – това, което не се виждаше с очи, се усещаше с носа. Отвсякъде бях заобиколена от сергии, носеше се миризма на печени кестени или царевица, на топли дюнери и прясно изстискан сок от червен нар. Почувствах Ориента по аромата му, а животът тук пулсираше в невероятна пъстрота и традиционна несъмненост. Щом стъпих на моста на Галата, се смесих с тълпата от заклети рибари, пуснали един до друг своите въдици в морето, около тях гълчава и подвиквания и неусетно бях въвлечена в представлението им, очаквайки щастливия миг да се зарадвам заедно с тях на бляскавата риба, победоносно хвърлена при останалите в кофата. Повече…
Венеция отблизо
Запомних Венеция при първото си посещение като застинала приказка с домашен и топъл мирис, подхранваща въображението ми със сладостно спокойствие. Въпреки че в съзнанието на всеки посетител този град се запечатва най-вече с внушителния си площад пред византийската базилика „Свети Марко“, с извисената часовникова кула, обърната към моретосъс своите вечни стражи –статуята на „Св. Теодор“ и тази на лъва на „Св. Марко“. От стари времена на това място са били събрани държавата и обществото сред дворците и катедралите, а животът на хората е протичал в атмосферата на карнавали и паради сред обичайните ресторанти и кафенета, с неотлъчния облак от кацащи на площада и излитащи към небето гълъби. Венеция ми въздействаше поетично и възбуждащо, а когато мъглата се вдигне от морето, полъхът на въздуха е чист и свеж. Повече…
Символиката на Малта
Малта ми подейства като призрачен дух, витаещ около мен тайнствено и загадъчно. Усетих го как се стелеше над крепостните стени, дворците и църквите, спускаше се по улиците край изхабените от векове сгради. Сякаш се пренасях в мистичния свят на Средновековието, когато в безброй кръстоносни походи и битки сред тропот на коне, блясък на стомана, се е търсело изкупление, спасение и живот. Всичко наоколо като че ли ми напомняше за онова време, което отдавна сме забравили. Почувствах заобикалящата ме атмосфера като театрална сцена, на която, щом веднъж стъпиш, се превръщаш в зрител на променящия се пред очите ти свят. Въздухът имаше солен мирис, а вятърът навяваше морска прохлада и свежест. Накъдето и да обърнех очи долавях нещо стаено, което не си е отишло безвъзвратно, а очакваше да бъде открито и освободено от забравата. Повече…
Барселона Между Гауди и Пикасо
Първото усещане е, че Барселона поема дъх от самия живот, изпълнен с движения, радостна еуфория. Скитах с широко отворени очи, за да открия за себе си очарованието ѝ, да разбера нещо повече за това с какво наистина този град омайва. Забелязах полъха на едно особено жизнелюбие, където и да отидеш веднага се установява една непосредствена близост с всеки и желание да се почувстваш човек, не някой важен, а един от тях. Когато влязох за втори път в симпатичното бистро, отворено през 1926 г., ме посрещнаха като новия им приятел, на който му харесва бирата и мезето с аншоа, а в близкото заведение за вкусните тапас, просто те приемат вече като познат гост, на когото търсят със загриженост освободена маса за вечеря. Повече...
Пържени зелени домати
Тръгнах си от Чарлстън и Савана със запечатан в съзнанието ми хубав пейзаж, който дълго ще събужда у мен приятни спомени, с богати впечатления за важността, която хората от Юга придават на своите корени, на своето място за живеене и непрестанно в главата ми се въртеше нещо неразбираемо от историята на Съединените американски щати, на което обаче едва сега отдадох значение, че в Декларацията на независимостта (1776) в класическото изброяване на човешките права: живот, свобода, собственост – Джефърсън е заменил собствеността със стремежа към щастие 😊! Повече...
Да изпиеш едно кафе в рая
С изненада, да не кажа с недоволство, приех да изпия едно кафе в Златоград – най-южния ни град в Родопите. Без да преувеличавам, но след Дяволския мост бях погълната от сянката на девойката, вградена от Дявола в стените му, и от това, което виждаха очите ми – един вековен римски паметник, преодолял времето и съхранен трайно в паметта ни и като тайнственост, и като архитектурно видение. Обкръжена от природата по пътя, криволичещ към Ардино, насред пазвите на широколистните гори, усещах странно чувство – движех се на юг по земя, която са си поделяли през хилядолетията траки, римляни, гърци, турци, българи. И всеки е влагал нещо от себе си в общата ни памет, напластявана с векове. Под влиянието на цивилизациите от древността до наши дни хората са търсили път към дома и път в дома в един затворен кръг, оставяли са знаци за създаденото от различните култури и епохи. Повече...
Всеки има свой разказ за България
Зная го и винаги съм го знаела, че ако си представя живописността на България – за да я възхвалявам или осъждам – не мога никога да остана безразлична, както и да не се разчувствам от ехото на чутото, на видяното, с които се докосвам до истинското й лице. За мен тя е като моята сянка, накъдето и да се движиш, да се обръщаш или гледаш, тя е винаги с теб, никога не изчезва. Когато казвам това, се сещам за последните си пътувания из страната, които родиха изобилие от преживявания, понякога твърде неочаквани, странни, любопитни, дори и гротескни, без да ми отнемат радостта да усетя собствения си свят. Повече...
Вашингтон е нещо различно
Усещането за град може да бъде лично колкото четката за зъби, съкровено като планински връх, издигнат от теб самия. Може да е като вълна, която те върхлита ерудирано с паметници, културни забележителности и убедително ти разказва за човешката история.. Повече
Въртяща се молитва
Видях ги на живо в Истанбул. В старата турска баня, която днес е концертна зала. Някогашната култова сграда, изглежда, е най-подходящото място за мистичния танц на дервишите. Повече...
Зад Вратата на Флоренция
Една врата. Снимката, която ми напомня, че всеки си представя Флоренция по различен начин. Понякога е нужен съвсем необичаен миг светлина, за да усетим вечността на един град. Какво има зад тази врата? Какво е търсил погледът на фотографа? Повече...
Дада е всичко, от което се създава изкуство...
И мода...
Сухото определение за дадаизма гласи, че той е „движение в изкуството", което се развива след Първата световна война. Дадаистите се изявяват в изящните изкуства, литературата, театъра, дизайна и др. Имат нихилистично отношение към красотата, влечение към абсурдното, анархията, отрицание на естетичните норми, открояват се с провокативността и с чувството си за хумор. Дадаистите не влагат конкретни послания в творбите си. Те оставят всичко на зрителя, той да направи собствена интерпретация на произведенията им. Всичко това научих от проф. Майа Богданова, но си признавам, че не ми стана ясно дали този, който описва действителността за другите, притежава способността да го направи, в противен случай изобщо трябва ли да се захваща...Повече...
Как гарванът открадна слънцето
Говори се, че днешните индианци работят много и живеят скромно.Тъкмо тази празнина в дълбоката, земна, описателна, самобитна култура на индианските племена и съвременния светоглед на техните общности е запълнена с удивителната по своето съдържание музейна експозиция.Това не е просто музей, а гигантски кладенец, от който може непрекъснато да черпиш духовно знание. Всеки етаж е приютил стотици шедьоври, уникати от дърво, камък, керамика, метал, маски, пера и костюми, допълващи се с най-съвременните възможности на мултимедията , аудио визията и интерактивните способи за въздействие. Повече...
Хонки Тонк- Почувствай вкуса на музиката
Името е известно. Марка е в музикалния свят. Рок, Кънтри, Джаз, Рагтайм. Много отдавна е започнало да се говори за него. В началото на миналия век. Когато американците са разпускали в долнопробните барове с питиета и музика. Настройвали се към живота с водевил и песни. Съвсем истинска е разказваната история. Годината е 1900. Вестник New York Sun пише: ”Една нощ каубоите от Тексас, подмамени от звука на ято гъски “хонк” “ тонк”, вместо в близкия бар, са попаднали в блатото.” Повече...
Монолог в картини
Филмът „Монолог в картини“,1989 година( сценарист Недялка Цонева, оператор – режисьор Мирослав Русинов) е разказ на художника Владимир Пешев за самия себе си, за това как създава своите картини, как намира идеята за един поетичен пейзаж или композиционно решение на творбите си. Филмът, решен в монологична форма е една изповед за всичко онова, което вълнува художника, за страданието и тревогата, които преживява и осмисля в творчеството си. Повече...
„Корен дълбоко в небето“
Десет години след смъртта му се докоснах до поетическия му гений, след като прочетох книгата „Биньо Иванов, представен от Енчо Мутафов”. Именно тя събуди интереса ми към неговата поезия.
Бях и на премиерата на книгата, слушах с любопитство Екатерина Йосифова, която се ровеше в спомените си, припомняйки разговорите с него в късните нощи. Самата тя, една обичана поетеса, е окуражавала поривите на душата му, вярвала е в неговата пророческа искра, нечакаща часа да се превърне в слово... Макар и да го нарича „природно бедствие” е насърчавала неговия неудържим екстаз, онези скрити сили, способни да се освободят от очевидната реалност и да се овеществят в образите на гората, тревата, реката, чергата, филията с мас, вилиците и лъжиците в стария бюфет, претворени в стихове с необичайни и стъписващи поетически светове...Повече...
На Бетти Леон с любов и признателност
Ако имате намерение да посетите България, непременно прочетете книгата на Бетти Леон за старата й родина. Забравете за обичайните музеи и сладкото мързелуване по плажовете на Черно море, не очаквайте да видите бляскави катедрали или вълнуващи фойерверки. България е много по специално място. Тук атмосферата е интимна, почти камерна и всеки, който я посети се чувства уютно. Това чувство се подхранва и от книгата „ Моята България” на Бетти Леон. Тя е родена малко преди втората световна война в България в древния град Шумен и се изселва с цялото си семейство през 1949г. в Израел . Връзката си с България е запазила чрез кореспонденция със съученичка и се завръща в България едва през 1985г. От тогава посещенията й са многократни и са включили българските туристически места и курорти. Често тя споделя с приятелите си : ”Харесвам това, което правя, и ще се радвам, ако успея да отворя очите на хората за България, такава каквато е.” Повече...
Образът на невидимото
Православните икони носят част от същността на божествената реалност, изобразяват библейски сюжети, сцени от светото писание, образи на ктитори, светци или съдържат поучителни теми. Нещо много старо, събирано капка по капка като съкровище след дълги наслоения и пластове от вековете, блика пред очите ни. Съхраняваме го в паметта си като огънчето от кандилото на баба ни, като старите й приказки, като Вечния календар, белязан от Божественото въображение. Мнозина смятат, че иконописта е еталон за всичко, а каноничното творчество е най-закостенялата традиция в художествено отношение. От иконографска гледна точка са недопустими волности в сюжета, в детайла, в цветовата гама или в материала.
Как се прави едно изображение на невидимото? Как да се представят чертите на това, което не е подобно на нищо друго? Как се представя вездесъщото присъствие на божествената илюзорност, т. е на това, което няма нито величина, нито граница? Повече...
Поглед към Париж
Пристигането в Париж преди десет години, така, както го преживях, ми се стори, истинско чудо. Градът ми действаше като магия, която не може да прогониш вече от себе си. Отваряш очи и светът се появява различен, живописен, сякаш наблюдаваш фантастичен декор от архитектурни и културни паметници, монументи, замъци, булеварди, площади, мостове, лъскави бутици, нощни клубове, уютни кафенета. В Париж се усеща атмосфера на празник, на забава, на грация и на малко лудост. Повече...
Прага - между Швейк и статуите
Прага те грабва и запленява изведнъж! Погледът ти улавя картини с множество сгради, статуи, потъмнели от времето катедрали и църкви с позлатени куполи, с оживени площади и булеварди, със закътани кафенета и ресторанти, най-често във вътрешните дворове или на самите улици, със забележителни мостове и градини, скупчени около виещата се през града река Вълтава. Градът е разпилян по безброй хълмове и долини, опасан от трамвайни линии, движещи човешкия мравуняк като в някакъв лабиринт от улици и квартали, многобройни исторически паметници, съхранил смесица от цивилизация и различни епохи, преливащ от светлина, пъстрота от различни архитектурни стилове – готика, барок, рококо, романтизъм, както и много модерни силуети.